Ako ukončiť dojčenie rešpektujúco a v pohode?

Téma dojčenia silno rezonuje v našej spoločnosti, či už ide o dojčenie samotné alebo o jeho ukončenie. Začiatok dojčenia býva často náročný, v mnohých prípadoch vybojovaný. Dni utekajú rýchlo a pre každú z nás príde čas, kedy sa dojčenie skončí.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučné dojčenie (bez príkrmov) do ukončeného šiesteho mesiaca veku dieťatka a celkové dojčenie aspoň do dvoch rokov, čím smeruje k tomu, že ideálne by dieťa malo byť dojčené do samo odstavenia. Ten podľa dostupných dát prichádza medzi tretím a piatym rokom života, čo nemusí byť zaujímavé pre každú maminku. Dôležité je vedieť, že dojčenie má zmysel aj po roku života dieťatka, materské mlieko je stále zdrojom živín aj imunitných faktorov a napĺňa aj emocionálne potreby dieťatka.

V minulosti sa ženám radilo ukončiť dojčenie drasticky odchodom od dieťaťa na pár dní, prípadne klamaním ho, že mlieko došlo, alebo aplikáciou rôznych  „pochutín“ ako horčica či čierne korenie na bradavky. Toto vám určite neodporúčam robiť. Neklamte svoje dieťa a nenarúšajte dôveru, ktorú voči vám má.

 

Aké sú nástrahy a odporúčania?

Dojčenie dieťaťa je pre mnohé mamičky a ich deti príjemným a dôležitým obdobím. Príchod času na ukončenie dojčenia môže byť pre niektoré matky ťažkým a citlivým momentom. Je dôležité, aby sa matky pri ukončovaní dojčenia cítili rešpektovane a aby to bolo pre dieťa aj pre matku čo najmenej stresujúce.

Pri ukončovaní dojčenia môže nastať niekoľko nástrah, ktoré môžu ovplyvniť emocionálne a fyzické zdravie matky aj dieťaťa. Niektoré z týchto nástrah zahŕňajú bolesť prsníkov, hormonálne zmeny, depresiu, úzkosť a odmietanie jedla u dieťaťa. Je dôležité, aby sa matky na tieto nástrahy pripravili a aby mali dostatok informácií o tom, ako im predchádzať alebo ich riešiť.

 

Základné princípy rešpektujúceho ukončenia dojčenia

Pri ukončovaní dojčenia dieťaťa je dôležité dodržiavať základné princípy rešpektujúceho prístupu. Tieto princípy zabezpečia, že dieťa bude mať čo najmenej stresu a že sa jeho potreby budú rešpektovať.

Postupné odstavovanie

Jedným z najbežnejších prístupov je postupné odstavovanie. To znamená, že dieťa sa odstavuje postupne, v priebehu niekoľkých týždňov a nie naraz. Mnohé matky sa snažia odstaviť dieťa náhle, ale to môže byť pre dieťa veľmi stresujúce. Postupné odstavovanie umožňuje dieťaťu prispôsobiť sa novým zmenám.

 

Komunikácia s dieťaťom

Základom je komunikácia s dieťaťom. Dieťa by malo byť informované o tom, že sa bude odstavovať. Matka by mala vysvetliť dieťaťu, že dojčenie sa síce končí, ale na jej láske k dieťatku sa nič nemení a naďalej je tu pre neho.

 

Trpezlivosť

Matka by mala byť trpezlivá a mať pochopenie pre dieťa. Ak dieťatko odmieta aktuálnu situáciu, matka by nemala na odstavenie príliš tlačiť a mala by sa snažiť nájsť iný spôsob. Nie je zlyhanie, ak sa mama rozhodne proces odstavenia ukončiť a začať zas inokedy, keď príde vhodnejší moment.

 

Podpora dieťaťa

Najdôležitejším predpokladom úspešného ukončenia dojčenia je podpora dieťaťa. Dieťa by malo byť podporované a povzbudzované v novej situácii. Matka by mala byť pri dieťati a poskytovať mu pocit bezpečia a ochrany. Podpora dieťaťa zo strany matky aj celej rodiny je kľúčová pre úspešné odstavovanie.

 

Nástrahy a výzvy pri ukončení dojčenia

Pri ukončovaní dojčenia môže byť pre matku aj dieťatko ťažké sa prispôsobiť novým zmenám. Existuje niekoľko nástrah a výziev, ktoré môžu nastať.

Možné fyzické komplikácie

Po ukončení dojčenia môže matka zažiť niekoľko fyzických komplikácií. Medzi najčastejšie patria napätie a bolesť prsníkov, ktoré môžu byť spôsobené zadržiavaním mlieka. V niektorých prípadoch sa matke môžu upchať mliekovody, čo môže prejsť až do mastitídy. Matka by mala sledovať tieto príznaky a v prípade potreby vyhľadať lekára.

Emocionálne výzvy pre matku

Ukončenie dojčenia môže byť pre matku emocionálne náročné. Môže sa cítiť smutná alebo sklamaná, že nedojčí svoje dieťa, aj keď to tak sama chcela. Tieto pocity môžu byť vyvolané hormonálnymi zmenami alebo pocitom straty blízkosti s dieťaťom. Pocit blízkosti si však matka s dieťatkom môže nahradiť aj iným spôsobom, ako dojčením. Matka by mala byť obozretná a hovoriť o svojich pocitoch s partnerom, laktačnou poradkyňou, či psychológom.  Nie je hanbou hovoriť o svojich pocitoch, pretože tým môže predísť vážnejším psychickým problémom.

Vzhľadom k týmto výzvam a nástrahám je dôležité, aby matka mala podporu rodiny a priateľov. Môže sa tiež ukázať ako užitočné hovoriť s inými matkami, ktoré prešli rovnakým procesom.

Na odstavenie dieťatko vopred pripravte a dajte mu čas. Rozprávajte sa s ním, vysvetlite mu, čo vás čaká. Do večernej rutiny môžete zaradiť čítanie mojej knižočky Pá pá, mliečko, ktorá pomáha starším detičkám pochopiť, čo sa pri odstavení deje. Proces odstavovania bude trvať pravdepodobne niekoľko týždňov a môže sa stať, že sa nezaobíde bez slzičiek. Dojčenie je predsa niečo, čo je v živote vášho dieťatka dôležité.

Ak chcete presný návod na pomalé a pohodové odstavenie, navštívte môj eshop, kde nájdete Manuál na rešpektujúce odstavenie od dojčenia.

 

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články

Prvý krok k úspešnému dojčeniu? Príprava!

Prvý krok k úspešnému dojčeniu? Príprava!

Tak, ako sa budúce maminky poctivo pripravujú na pôrod, mali by sa pripraviť aj na dojčenie. Ak vám niekto tvrdí, že na dojčenie sa nedá pripraviť už v tehotenstve, nemá pravdu. Teoretická príprava...

Ktoré polohy pri dojčení sú najobľúbenejšie?

Ktoré polohy pri dojčení sú najobľúbenejšie?

Správne dojčenie je alfou a omegou správnej laktácie a spokojnej maminky aj bábätka. Často sa stretávame s tým, že „novopečené“ mamičky nevedia, ako sa správne nastaviť pri dojčení. Polohy, ktoré si...

Kontakt

info@vasalaktacna.sk

+421 915 818 158