Ktoré polohy pri dojčení sú najobľúbenejšie?

Správne dojčenie je alfou a omegou správnej laktácie a spokojnej maminky aj bábätka. Často sa stretávame s tým, že „novopečené“ mamičky nevedia, ako sa správne nastaviť pri dojčení. Polohy, ktoré si volia, nezriedka bývajú veľmi krkolomné, nepraktické a spôsobujú im fyzickú bolesť.

Jedna správa poloha na dojčenie neexistuje

Poznáme niekoľko obľúbených polôh na dojčenie. Pri dojčení v akejkoľvek z nich by sme však mali dodržiavať niekoľko zásad. Prinášame niekoľko z nich:

  • vždy platí pravidlo, že bábätko prikladáme k prsníku, nie naopak. Dôvodom je, že na začiatku môžu mamičky dojčiť aj hodinu, a mali by sa preto cítiť pohodlne a nehrbiť sa.
  • pri dojčení je veľmi dôležité, aby bábätko nemalo rukavičky ani zavinovačku, pretože je potrebný čo najbližší kontakt.
  • pri všetkých polohách pri dojčení je dôležité, aby malo dieťatko ucho, plece a bedro v jednej línii, teda aby napr. neležalo na chrbte a nemalo k prsníku natočenú len hlavičku. V opačnom prípade sa mu totiž zle prehĺta, čo môže viesť k odmietaniu prisatia sa na prsník.

asymetrická poloha pri dojčení

Asymetrická poloha dojčenia

V začiatkoch dojčenia je vhodná asymetrická poloha, ktorá je pre maminky najjednoduchšia. Pohodlne sa usadíme a bábätko si uchopíme tak, že naša dlaň je v tvare písmena C – štyri prsty sú pod líčkom a palec máme na krku. Bábätko máme položené na predlaktí a otočené k sebe. Následne si ruku podložíme vankúšom tak, aby sme sa cítili pohodlne. Uchopíme si prsník do ruky, ktorú máme voľnú (pri asymetrickej polohe platí, že ak máte bábätko na pravej ruke, prikladáte ho k ľavému prsníku a naopak) a prejdeme dieťatku bradavkou po vrchnej pere. Počkáme, kým doširoka otvorí ústa a necháme ho, aby sa prisalo.

vertikálna poloha pri dojčenívertikálna poloha pri dojčení

Vertikálna poloha dojčenia

Táto poloha je vhodná najmä pre bábätká s refluxom (nadmerné zvracanie) či pre bábätká, ktoré majú menšiu bradičku, ťažšie sa prisávajú alebo majú problém s prisatím. Rovnako je odporúčaná ženám po sekcii, nakoľko sa pri nej nemusíte veľmi polohovať. Oprite sa do poloľahu tak, aby ste sa cítili pohodlne. Niektoré mamičky vedia takto dojčiť aj v úplnom ľahu, no na začiatok je to trochu náročnejšie. Keď už ste v tejto polohe, zafixujte si bábätko, aby jeho hlavička bola vo vašej lakťovej jamke. Dieťatko je vertikálne, držíte ho za bedro a hlavičku má vyššie ako nôžky. Práve preto je táto poloha lepšia pri refluxe, nakoľko dieťatko si vie prispôsobiť tok, mliečko mu netečie do pusinky tak rýchlo a vďaka tomu ho menej napína na zvracanie. Pokiaľ ide o záklon hlavičky, pri tejto polohe k nemu dôjde prirodzene a nemusíte to riešiť. Bábätko by sme mali nechať, aby si samé našlo bradavku a prisalo sa. Samozrejme, ak mu to nejde, ponúkneme mu prsník my.

Náš tip: Pokiaľ dojčíte z jedného prsníka, na druhý použite kolektor mlieka. Tak žiadna kvapka z vášho mliečka nevyjde nadarmo – zberač materského mlieka ho zachytí a vy ho neskôr viete použiť na dokŕmenie bábätka, alebo ho môžu rodinní príslušníci použiť vo vašej neprítomnosti.

poloha v ľahu pri dojčení

Poloha v ľahu

Táto poloha je veľmi obľúbená, a to najmä pri uspávaní alebo v noci. Na boku ležíte vy i bábätko. Je dôležité dosiahnuť to, aby dieťatko v tejto polohe zotrvalo a nevracalo sa späť na chrbátik – buď ho teda budete pridŕžať, alebo mu za chrbátik položíte vankúš. Dieťatko prisávame vždy k spodnému prsníku. Dobré prisatie a mierny záklon dosiahnete tak, že svoju panvu a zadok posuniete dozadu, čím vznikne viac priestoru pre bábätko. Môžete si ho tiež pritlačiť viac k telu, vďaka čomu zakloní hlavičku a bude mať voľný priestor medzi noštekom a prsníkom, aby sa mu dobre dýchalo.

 

Ak potrebujete viac informácií o polohách pri dojčení, odporúčam vám môj ebook Pohodový začiatok dojčenia, kde sa okrem toho dozviete aj ďalšie overené informácie o dojčení.

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články

Ako ukončiť dojčenie rešpektujúco a v pohode?

Ako ukončiť dojčenie rešpektujúco a v pohode?

Téma dojčenia silno rezonuje v našej spoločnosti, či už ide o dojčenie samotné alebo o jeho ukončenie. Začiatok dojčenia býva často náročný, v mnohých prípadoch vybojovaný. Dni utekajú rýchlo a pre...

Prvý krok k úspešnému dojčeniu? Príprava!

Prvý krok k úspešnému dojčeniu? Príprava!

Tak, ako sa budúce maminky poctivo pripravujú na pôrod, mali by sa pripraviť aj na dojčenie. Ak vám niekto tvrdí, že na dojčenie sa nedá pripraviť už v tehotenstve, nemá pravdu. Teoretická príprava...

Kontakt

info@vasalaktacna.sk

+421 915 818 158