Ako je to s bylinkami na podporu tvorby materského mlieka?

Možno ste pred Vianocami zachytili, možno nezachytili, búrlivú diskusiu o nadmernom užívaní byliniek na podporu laktácie, ktorú spustil článok denníka SME. Aj ja sa takmer denne vo svojej praxi stretávam s tým, že ženy užívajú tieto bylinky v šialených množstvách.

Už po stáročia ľudia v rôznych kultúrach veria, že existujú rôzne bylinky, pokrmy a nápoje, ktoré ženám majú pomôcť zvýšiť množstvo materského mlieka. Čo sa byliniek týka, v našich končinách sú to Senovka grécka a Benedikt lekársky, niekedy ešte Moringa. Okrem byliniek je často užívaným aj homeopatikum ricinus communis na tvorbu mlieka. V tomto príspevku sa budem venovať práve dvom menovaným bylinkám. 

Ako skoro vždy a pri všetkom, musím povedať, že nič nie je len čierne alebo len biele. V prvom rade si ale treba uvedomiť, že za nedostatkom materského mlieka (ak nejde o vážne ochorenie, ktoré telu bráni v produkcii materského mlieka v potrebnom množstve) stojí neefektívne a málo časté vyprázdňovanie prsníkov. To je fakt. Často sa tiež stretávam so situáciou, že žena si len myslí, že má nedostatok mlieka. Najideálnejším riešením nedostatku MM je zlepšiť manažment dojčenia, či už s pomocou prípravy na dojčenie, alebo so svojou vlastnou.

Viem ale, ako veľmi psychicky náročné je riešiť problémy s dojčením, preto sa vôbec nečudujem, že často siahame po barličke v podobe byliniek – sama som vyskúšala. 

Čo je ale zásadný problém užívania byliniek na podporu tvorby mlieka?

Užívanie nadmerného množstva týchto byliniek, niekedy až extrémneho. To, že je niečo prírodné, neznamená, že je to neškodné. A úprimne si myslím, že pri ničom inom by nás nenapadlo tak prudko prekračovať odporúčané dávkovanie. Ale keď ide o mlieko, zdravý rozum niekedy ide bokom.

Senovka aj Benedikt taktiež majú kontraindikácie (KI), teda nie každý zdravotný stav ich v pohode znesie. 

Kontraindikácie Senovka grécka

Tehotenstvo, astma, ochorenia štítnej žľazy, užívanie liekov na riedenie krvi, alergia na arašidy, sóju a cícer, užívanie niektorých liekov na diabetes.

Možné vedľajšie účinky užívania Senovky gréckej: alergická reakcia, hypoglykémia, zvýšené potenie a pach pokožky, bolesti bruška bábätka.

Kontraindikácie Benedikt lekársky

Tehotenstvo, Crohnova choroba, užívanie inhibítorov protónovej pumpy (napr. Helicid, Nolpaza, a pod.) a H2 blokátorov. 

Možné vedľajšie účinky užívania Benedikta lekárskeho: alergická reakcia, nevoľnosti spojené s vracaním a hnačkou. 

Potrebné je tiež povedať, že v súčasnosti neexistuje dostatok relevantných štúdií, ktoré by jednoznačne potvrdzovali vplyv týchto byliniek na množstvo MM. Ale Senovka je na tom trošičku lepšie, aby sme jej nekrivdili.
Ďalšia vec, ktorú nejedna žena, ktorá tieto bylinky používa spomenie, je ich cena. Pri nadužívaní sa určite bavíme aj o 100 € mesačne – opravte ma, ak sa mýlim.

No a v neposlednom rade je tu tá “psychická závislosť”, ten strach, že “čo sa stane, keď bylinky vysadím?! Prídem o mlieko?”. Tento strach drží v hrsti dosť žien, ktoré sa tak dostávajú do začarovaného kruhu. 

Senovka grécka sa má užívať 7-21 dní a postupne vysadiť. Ako dlho sa môže užívať Benedikt lekársky sa mi nepodarilo vypátrať, osobne by som ho ale nebrala dlhšie ako Senovku.

Záver

Ja a priori nie som proti užívaniu byliniek, ak sa neprekračuje odporúčané dávkovanie (pri Senovke je to 600 mg 3x denne).
Musíme si však uvedomiť, že za nedostatkom mlieka je vždy príčina, ktorú ani 150 kapsúl byliniek denne nevyrieši. Preto ak je to možné, neváhajte vyhľadať pomoc s dojčením 

Zdroje informácií:
Academy of Breastfeeding Medicine Protocols, Protocol 9: Use of Galactogogues in Initiating or Augmenting Maternal Milk Production. [online].
Blessed Thistle. Drugs and Lactation Database (LactMed®) [Online].
Can you increase your milk supply with herbal supplements like fenugreek and blessed thistle? Todays Parent.  [Online].
El Rabey, H. et al., 2021. Comparison between the Antioxidant and Antidiabetic Activity of Fenugreek and Buckthorn in Streptozotocin-Induced Diabetic Male Rats. In BioMed Research International.
Fenugreek. Drugs and Lactation Database (LactMed®) [Online].
Khan TM, Wu DB-C, Dolzhenko AV. 2018. Effectiveness of fenugreek as a galactagogue: A network meta-analysis. Phytother Res, vol. 32., p. 402–412.
Low Dog T. The use of botanicals during pregnancy and lactation. 2009. Altern Ther Health Med vol. 15, p. 54–58.
Ouzir, M. et al., 2016. Toxicological properties of fenugreek (Trigonella foenum graecum). In Food and Chemical Toxicology, vol. 96., p. 145-154.

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články

Ako ukončiť dojčenie rešpektujúco a v pohode?

Ako ukončiť dojčenie rešpektujúco a v pohode?

Téma dojčenia silno rezonuje v našej spoločnosti, či už ide o dojčenie samotné alebo o jeho ukončenie. Začiatok dojčenia býva často náročný, v mnohých prípadoch vybojovaný. Dni utekajú rýchlo a pre...

Prvý krok k úspešnému dojčeniu? Príprava!

Prvý krok k úspešnému dojčeniu? Príprava!

Tak, ako sa budúce maminky poctivo pripravujú na pôrod, mali by sa pripraviť aj na dojčenie. Ak vám niekto tvrdí, že na dojčenie sa nedá pripraviť už v tehotenstve, nemá pravdu. Teoretická príprava...

Kontakt

info@vasalaktacna.sk

+421 915 818 158